ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ /Aγωνιστική περίοδος 2017-2018

Θελουμε να γινουμε ΚΑΕ

Re: ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ /Aγωνιστική περίοδος 2017-2018

Δημοσίευσηαπό glyfada14 » 08 Αύγ 2017, 16:46

glyfada14
Παλαίμαχος

Δημοσίευσηαπό iggy14 » 08 Αύγ 2017, 17:17

Θα ηταν ιδανικη περιπτωση για την θεση 4
Πολυ εμπειρος παικτης και καλος χαρακτηρας
Άβαταρ μέλους
iggy14
COMANDANTE

Δημοσίευσηαπό iggy14 » 10 Αύγ 2017, 13:18

Σκλήβας στο SDNA: «Δεν ήμουν καλά στην Καβάλα, ρωτήστε τους διαιτητές τι έγινε στα Πεύκα»

Ο Αντώνης Σκλήβας ετοιμάζεται για την νέα χρονιά, με τον ίδιο να είναι πλέον παίκτης του Εθνικού.
Ο 22χρονος Ροδίτης σέντερ την περασμένη αγωνιστική περίοδο, όντας «ρούκι» στην Α2 είχε κατά μέσο όρο με την φανέλα της Καβάλας 8,6 πόντους, 6,3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1,2 μπλοκ ανά αγώνα, με τους Πειραιώτες να πιστεύουν πολύ στο ταλέντο του και να τον κάνουν δικό τους, παρότι αρκετές ομάδας κοιτούσαν με μεγάλο ενδιαφέρον της περίπτωση του.

Ο νέος παίκτης του Εθνικού, μίλησε στο SDNA και αναφέρθηκε στο νέο κεφάλαιο της καριέρας του, αλλά και στην δύσκολη χρονιά που πέρασε στην Καβάλα, τονίζοντας πως, εάν ήταν καλύτερες οι συνθήκες στους «Αργοναύτες» θα είχε αποδώσει ακόμα καλύτερα.

Ακόμα αναφέρεται στην σειρά των πλέι άουτ με αντίπαλο της ομάδα των Μαχητών Δόξας Πεύκων, αφήνοντας υπονοούμενα για την διαιτησία στους αγώνες με τους Θεσσαλονικείς.

-Τι σε έκανε να επιλέξεις τον Εθνικό;
«Είναι μια ομάδα που θέλει να βοηθήσει νέους αθλητές και έχει πολύ δυνατό πρότζεκτ σε σχέση με το πώς δουλεύουν. Έχουν άκρως επαγγελματική νοοτροπία και έχουν έμπειρους παίχτες όπως ο Μαχαίρας που νέοι παίχτες σαν και μένα μπορούν να μάθουν πολλά από αυτούς».

-Πως έγινε η πρώτη σου επαφή με την ομάδα;
«Με πήρε τηλέφωνο ο κ.Μαργελης ο μάνατζερ της ομάδας και μιλήσαμε κοντά στην μια ώρα».

-Τι να περιμένουμε από τον Εθνικό τη σεζόν που έρχεται;
Δεν έχω μιλήσεις ακόμα με το στάφ και την διοίκηση της ομάδας αλλά σίγουρα πάμε για πρωταθλητισμό και όχι απλά παραμονή

-Τι να περιμένουμε από εσένα τη χρονιά που έρχεται;
«Από μένα να δώσω τον καλύτερο μου εαυτό και να βγάλω ασπροπρόσωπους τους ανθρώπους που με εμπιστεύτηκαν και με πίστεψαν βοηθώντας την ομάδα να πετύχει τους στόχους της».

-Ήσουν ένας από τους καλύτερους πρωτοεμφανιζόμενους τη σεζόν που πέρασε. αισθανόσουν τόσο καλά στο παρκέ όσο φαινόταν;
«Όχι δεν αισθανόμουν τόσο καλά σε καμία περίπτωση η ομάδα πέρυσι είχε πολύ προβλήματα εντός και εκτός γηπέδου και αυτό με επηρέασε πάρα πολύ αν ένιωθα καλά πιστεύω θα απέδιδα πολύ καλύτερα από ότι απέδωσα τελικά πέρυσι».

-Τι έγινε και δεν καταφέρατε να μείνετε;
«Πολλοί αγώνες που χάθηκαν στον πόντο, είχαμε μικρό ροτέισιον λόγω ρόστερ και στα πλέι άουτ με τα Πεύκα μπορείς να ρωτήσεις τους διαιτητές να μου πουν και εμένα».

-Υπήρχαν πολλά οικονομικά προβλήματα μέσα στη χρονιά. Πιστεύεις ότι σας επηρέασαν;
«Φυσικά ποιον δεν επηρεάζουν τα οικονομικά προβλήματα όταν φεύγεις από τον τόπο σου και πας κάπου μόνος σου να κυνηγήσεις το όνειρο σου και φτάνεις σε σημεία να έχεις θέματα επιβιώσεις προφανώς σε επηρεάζει και εντός και εκτός γηπέδου».

-Η Α1 είναι στο μυαλό σου;
«Η Α1 είναι στο μυαλό μου από την αρχή που ξεκίνησα το μπάσκετ απλά οι εποχές είναι δύσκολες και οι προπονητές έχουν την νοοτροπία να πάρουν 6 Αμερικανούς να βγάλουν όλη την δουλειά χωρίς να υπολογίζουν τους Έλληνες τόσο πολύ».

-Ποιο θεωρείς το σημαντικότερο κομμάτι του παιχνιδιού σου;
«Πιστεύω ο αιφνιδιασμός, το παιχνίδι πάνω από το στεφάνι, τα επιθετικά ριμπάουντ και τα κοψίματα. Προσπαθώ βέβαια να βελτιώσω και να κάνω και άλλα πράγματα και να τα βάλω στο παιχνίδι μου».

-Τι σχέδια έχεις για το μέλλον;
«Ελπίζω στο μέλλον να είμαι υγιής και να με ευλογήσει ο Θεός να παίξω σε μια μεγάλη ομάδα στην Α1. Αλλιώς αν δεν τα καταφέρω θα παω εξωτερικό να δω εκεί πως πάει η τύχη μου».
Άβαταρ μέλους
iggy14
COMANDANTE

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΩΛΗΣ ΚΑΛΛΙΠΟΛΗ » 10 Αύγ 2017, 14:31

Καλη κινηση θα βοηθησει και θα δινει ανασες και στον Μαχαιρα.
ΜΑΝΩΛΗΣ ΚΑΛΛΙΠΟΛΗ
Έμπειρο Μέλος

Προηγούμενη

Επιστροφή στο ΜΠΑΣΚΕΤ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης